ABC urządzania wnętrz

Data dodania: 30.05.2016


Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci kim jesteś – te słowa mają w sobie więcej sensu, niż można by na pierwszy rzut oka przypuszczać. Dom jest w istocie wizytówką każdego człowieka, bo to właśnie w tym miejscu mamy okazję dostosować do swoich gustów i preferencji każdy centymetr powierzchni. Jak prawidłowo zaplanować urządzenie wnętrz tak, aby zawsze z chęcią wracać do swojego idealnego domu?

Odpowiednie proporcje

Obecnie, niezależnie od tego do jakiego sklepu byśmy się wybrali, praktycznie na każdym kroku można natrafić na multum różnego rodzaju akcesoriów i dekoracji. Dla niektórych jest to pokusa nie do odparcia, przez co dają się ponieść Natomiast kluczem do udanej aranżacji wnętrza domu jest zachowanie odpowiednich proporcji. Chodzi tu nie tylko o takie sztuczki jak optycznie powiększanie przestrzeni, ale przede wszystkim zachowanie umiaru pomiędzy przestrzenią zagospodarowaną, a niezagospodarowaną. Jeśli mamy wątpliwości czy kolejny wazon, następny bibelot czy inna dekoracja będzie dobrym uzupełnieniem istniejącej już kolekcji warto pamiętać złotą zasadę, według której: mniej znaczy więcej.

Spójna całość

Niestety, niemal nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrz budowanych domów są dość problematyczne dla osób, które na własną rękę starają się urządzić swój idealny dom. Jeśli właściciel domu nie jest do końca zdecydowany w jakim kierunku zamierza iść z aranżacją wnętrza, a zamiast tego każde pomieszczenie urządza w kompletnie innym stylu efekt końcowy będzie po prostu zbitką zupełnie przypadkowych elementów i kwintesencją chaosu. Lepiej poruszać się w obrębie maksymalnie 2-3 stylów aranżacji wnętrz, a uzyskamy naprawdę dom idealny.

Sekret tkwi w świetle

Jeśli wnętrze domu jest urządzone zgodnie z podstawowymi zasadami aranżacji, a mimo to wciąż całość sprawia wrażenie niedoskonałego problemem może być niewłaściwe oświetlenie. sztuczne źródła światła, których powinno być co najmniej 3 w pomieszczeniu, nie licząc lampy podsufitowej, a każde z nich powinno być umieszczone na innej wysokości. Ale ważny jest też dostęp do światła naturalnego – wystarczy wyeksponować duże okna, które będą wpuszczać więcej światła do wnętrza, a na pewno całość będzie w mgnieniu oka wyglądała nieporównywalnie lepiej.

Własne przeczucie

Najważniejsze jest jednak, aby nie zagubić się w gąszczu architektonicznych porad oraz wytycznych i nie zapomnieć o swoich upodobaniach. Nie warto postępować na przekór swojemu przeczuciu i porzucać niebanalne pomysły na rzecz sprawdzonych, ale nieco oklepanych pomysłów. Niewykluczone, że wnętrze domu będzie prezentowało się wtedy nieco inaczej niż aranżacje znane z katalogów, ale dopiero wtedy poczujemy się tam naprawdę jak u siebie.