Dom dwurodzinny – czy sprawdza się w praktyce? Odpowiadamy!

Data dodania: 31.10.2017


Myślisz, że dom w którym mieszkają dwie rodziny nie może być funkcjonalny? Nic bardziej mylnego! Projekt domu powinien zawsze uwzględniać potrzeby jego przyszłych mieszkańców – także dom dwurodzinny można zaprojektować w taki sposób, aby domownicy czuli się naprawdę komfortowo. Wybierz firmę architektoniczną z dużym doświadczeniem, dla których projekt domu przeznaczonego dla dwóch rodzin nie będzie trudnym zadaniem. W dzisiejszych czasach architekci coraz częściej wykorzystują najnowocześniejsze rozwiązania, aby zapewnić jak największą wygodę mieszkania w nowym domu, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Budowa domów Szczecin

Projekt domu dwurodzinnego – co musi zawierać?

Architekt wykonujący projekt domu dla dwóch rodzin powinien przede wszystkim skupić się na zabudowie podstawowych, niezbędnych dla każdej rodziny pomieszczeń, takich jak łazienki, kuchnia, sypialnia, a także salon. Jeśli chcesz, możesz postawić na jadalnie, będącą odrębnym pomieszczeniem, jednak coraz więcej osób woli wkomponować ją w otwartą przestrzeń kuchenną. Kolejną kwestią, którą powinien uwzględniać projekt domu, jest budowa tarasu, a najlepiej – dwóch tarasów. Dlaczego aż dwóch? Jeden może znajdować się na parterze, drugi na piętrze – dzięki temu rozwiązaniu, każda z rodzin zajmujących nieruchomość będzie mogła spędzać czas na świeżym powietrzu, nie wchodząc w drogę rodzinie sąsiedniej. Jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności, pomyśl o dwóch osobnych wejściach – nie jest to trudne zadanie dla doświadczonej ekipy budowlanej nawet wtedy, kiedy dom nie dysponuje szczególnie dużą powierzchnią.  

Apartamenty w Kołobrzegu

Parter czy piętro?

Jeśli wybierzesz projekt domu parterowego, warto rozważyć zagospodarowanie poddasza, dzięki czemu możliwy stanie się wygodny podział budynku nawet dla dwóch rodzin. Poddasze użytkowe, może być przestrzenią stanowiącą osobne mieszkanie. Projekt domu dla dwóch rodzin może być również piętrowy, jednak nie zawsze dwa mieszkania w jednym domu muszą być oddzielone kondygnacją – coraz częściej właściciele nieruchomości decydują się na podział przy pomocy klatki schodowej, będącej jednocześnie wspólną przestrzenią obu rodzin. Dzięki temu, oba mieszkania dysponują parterem i piętrem. Takie rozwiązanie wpływa również na aranżację osobnego wejścia, które łatwo jest wytyczyć.

Nowe domy Szczecin

Co z potrzebami?

To, na jaki dom dwurodzinny się zdecydujemy, zawsze musi zależeć od oczekiwań jego przyszłych mieszkańców. Istotny jest również ich tryb życia, dlatego jeśli pracujesz często w domowym zaciszu, poproś koniecznie projektanta o wyznaczenie odpowiednio obszernego miejsca, w którym znajdzie się Twój gabinet. Jeśli masz dużą rodzinę i planujesz częste wizyty najbliższych – warto również uwzględnić kilka pokoi gościnnych, które będą usytuowane w taki sposób, aby nie zaburzać poczucia prywatności Twoich gości.