Izolacja akustyczna w domu – wszystko, co warto wiedzieć

Data dodania: 13.12.2016


Dom to miejsce odpoczynku i relaksu, do którego domownicy wracają po trudach dnia codziennego. Dlatego tak bardzo uciążliwe dla lokatorów, którzy spodziewają się ciszy i spokoju są hałasy dobiegające z sąsiednich domów, najbliższej okolicy, a nawet innych pomieszczeń w budynku. Żeby cieszyć się błogim wypoczynkiem w zaciszu swojego wymarzonego wnętrza niezbędna jest dobra izolacja akustyczna w domu.

Co to jest izolacja akustyczna w domu

Budowa domu za miastem, w spokojnej okolicy, najlepiej oddalonej od innych budynków jest marzeniem wielu osób, szczególnie tych, które zaznały już życia w głośnej, zatłoczonej aglomeracji i poszukują teraz spokojnej okolicy, żeby na dobre się osiedlić i odpocząć od miejskiego zgiełku. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie z daleka od miasta. W innych przypadkach irytujące hałasy pochodzą z wnętrza domu – w obu tych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniej izolacji akustycznej domu, czyli takiego wykończenia budynku, które będzie niwelowało lub całkowicie likwidowało problem przenikających odgłosów.

Zobacz portfolio: deweloper Szczecin

Dlaczego w domu jest głośno

To czy do wewnątrz naszego domu będą przenikać odgłosy z zewnątrz zależy od wielu czynników, o które można zadbać jeszcze na etapie projektowania i budowy. Bardzo ważna jest sama kubatura budynku – na przykład garaż wbudowany w bryłę domu może się przekładać na przenoszenie hałasu w postaci drgań do pomieszczeń typowo użytkowych we wnętrzu mieszkalnym.

Ogromne znaczenie mają materiały budowlane wykorzystane do wzniesienia domu – masywne stropy czy ściany wykonane z dobrej jakości, ciężkich surowców zdecydowanie pomogą wytłumić pomieszczenia zarówno od gwaru z okolicy jak i wewnątrz domu.

Nie można też zapomnieć o odpowiednim wykończeniu wnętrza, które także może mieć wpływ na obniżenie poziomu decybeli w domu. Wykładziny czy podłogi korkowe to przykłady najprostszych rozwiązań, po jakie można sięgnąć.

Ochrona przed hałasami z zewnątrz

Żeby uchronić się przed niechcianymi odgłosami pochodzącymi z zewnątrz warto zadbać o wybór okien i drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej. Dzięki temu w razie jakichkolwiek uciążliwych hałasów w pobliżu domu wystarczy zamknąć okna i w dużej mierze problem jest zniwelowany.

Hałas z zewnątrz może dotyczyć też właścicieli domów z dachem skośnym wykonanym z profilowanej blachy. Ten rodzaj dachu może przenosić i potęgować nawet dźwięk, jaki tworzą krople deszczu. Rozwiązaniem może być dodatkowa warstwa izolacji w postaci wełny mineralnej, która doskonale tłumi tego typu hałas.

Polecamy usługi: budowa domów Szczecin

Wyciszenie wewnątrz domu

Podstawowym krokiem, który może zapobiec przenoszeniu się hałasów wewnątrz domu będzie budowa masywnych stropów żelbetowych lub prefabrykowanych betonowych. Dodatkowo powinny one być wyizolowane za pomocą wełny mineralnej, styropianem akustycznym albo specjalnymi matami montowanymi pod podkładem podłogowym.

W przypadku domów wielokondygnacyjnych właściciel powinien też pamiętać o wyciszeniu schodów drewnianych, na przykład przez obłożenie ich wykładziną. Wyjątkową uwagę powinno się też poświęcić takim pomieszczeniom w domu, które generują więcej hałasu, na przykład pokój dziecięcy czy siłownia. W takich przypadkach szczególnie ważne będzie wyciszenie podłogi, które zapobiegnie przenoszeniu się hałasu w postaci drgań.

Sprawdź także, co oferuje: deweloper Szczecin