Ostatnie prace na budowie, czyli wykończenie

Data dodania: 30.05.2016


Proces budowy domu to długotrwały, wymagający czas, w którym inwestor musi podjąć szereg decyzji związanych z realizacją projektu swojego wymarzonego, idealnego domu. O ile na etapie prac, które doprowadzają budynek do stanu surowego otwartego większość wyborów powinna być wcześniej dokładnie uzgodniona z deweloperem i wykonawcą projektu, o tyle domykając etap stanu surowego zamkniętego właściciel powinien szczególnie zaangażować się w decyzje o tym, jakie drzwi, okna i podobne elementy zostaną zastosowane w jego domu.

To właśnie różni stan surowy otwarty od zamkniętego, że miejsca przeznaczone na montaż drzwi i okien nie są już jedynie zabezpieczone folią lub deskami drewnianymi, ale zostały na stałe zamontowane. Chociaż wymiana okien i drzwi w trakcie użytkowania, po jakimś czasie mieszkania w domu nie jest szczególne inwazyjna, dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż dobrych okien i drzwi właśnie na etapie wykańczania budowy domu. Zaoszczędzi nam to w przyszłości konieczności wymiany nieszczelnych okien.

A na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi, okien czy bram garażowych? Jeśli chodzi o okna obecnie producenci oferują na tyle zróżnicowany asortyment, że nawet najbardziej wybredny inwestor czy deweloper znajdzie coś, co będzie mu odpowiadało. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, można wybierać w ramach tradycyjnych o kształcie prostokąta, ale również okrągłych, wykonanych głównie z drewna, czy PCW. Ale dużo ważniejsze są parametry techniczne, jakie okno musi spełniać, żeby służyć przez lata. Przede wszystkim zainteresujmy się współczynnikiem przenikania ciepła (czyli izolacyjnością termiczną) i akustycznością (czyli izolacyjnością akustyczną). Ale warto także wziąć pod uwagę możliwość zastosowania okien antywłamaniowych – tutaj stosuje się klasyfikację klas ochronności oznaczaną WK, gdzie klasa 1 to najniższe zabezpieczenie przed włamaniem, a klasa 6 najwyższe.

Wybierając drzwi wewnętrzne również niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne konkretnych modeli. Najczęściej popełniane błędy to drzwi o nieodpowiednim współczynniku przenikania ciepła i nieprawidłowo dobranej akustyce – im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym lepiej.

Brama garażowa także powinna być elementem wybranym na podstawie dokładnych przemyśleń, bo odpowiedni wybór może wpływać na termoizolacyjność całego budynku. Wyznacznikiem jakości w tym przypadku jest wcześniej wspominany współczynnik przenikania ciepła, który generalnie im jest niższy, tym lepszą izolacyjnością się charakteryzuje.

Wykończenie domu jest procesem niezwykle zadowalającym, bo pozwala na wprowadzanie pierwszych elementów wyposażenia, które wpływają na ostateczny wygląd i aranżację wnętrz. Dlatego warto współpracować z deweloperem, który przy budowie domu wesprze inwestora swoją wiedzą i doświadczeniem, a efekt końcowy będzie zadowalał wszystkich uczestników procesu budowlanego. 


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl