Projekt domu – czy powinien uwzględniać jego oświetlenie zewnętrzne?

Data dodania: 05.07.2018


Planujesz taką inwestycję, jak budowa domu? Nie możesz zapomnieć o odpowiednim oświetleniu swojej nieruchomości. Dużo osób nie myśli o tym w pierwszej kolejności i jest to spory błąd. Już projekt domu powinien zawierać elementy oświetleniowe – jeżeli ich zabraknie, może być to źródło sporych problemów w przyszłości. Jakiego rodzaju mogą to być problemy? Na przykład niewłaściwe oświetlenie bramy wjazdowej, podjazdu do garażu lub drzwi frontowych. Również ogród dużo lepiej prezentuje się będąc odpowiednio oświetlonym. Warto nie zapominać o tym, że oświetlenie domu zwiększa bezpieczeństwo mieszkania w nim, a dodatkowo spełnia ważne funkcje dekoracyjne – zwłaszcza w przypadku elewacji, wejścia do domu oraz ścieżek w ogrodzie.

Apartamenty na sprzedaż Puck

Jeżeli planujesz zaoszczędzić na oświetleniu swojej nieruchomości – nie rób tego. Nie mamy na myśli tego, że powinieneś wydawać na ten cel niebotyczne pieniądze, ale warto jest postawić na rozwiązania dobrej jakości, które zawsze będą nieco droższe. Jeżeli zastosujesz zbyt mocne oświetlenie to również nie jest dobry pomysł – takie światło może nawet oślepiać. Oświetlenie jest konieczne w okolicy furtki i bramy wjazdowej na posesję – również drzwi wejściowe taras oraz podjazd muszą posiadać własny system oświetlenia. Jeżeli zależy ci na efektowym wyglądzie ogrodu, zadbaj nie tylko o oświetlenie ścieżek w nim – bardzo dobrze wyglądają oświetlone drzewa czy krzewy. Nowoczesne oświetlenie jest zazwyczaj energooszczędne, dlatego nie powinieneś martwić się szczególnie wysokimi rachunkami za prąd. Współczesne systemy oświetleniowe są również trwałe i mogą służyć nam przez wiele lat. Jaki rodzaj oświetlenia wybrać? Postaw na świetlówki, halogeny lub lampy LED. Nie zapominaj o opcji, jaką jest oświetlenie solarne, które wykorzystuje w swojej pracy światło słoneczne. Projekt domu powinien uwzględniać także te elementy oświetlenia, które omówiliśmy do tej pory.

Deweloper Szczecin

Musisz wiedzieć o tym, że zainstalowanie oświetlenia zewnętrznego wymaga od ciebie szczególnej uwagi w kwestii zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Mamy tu na myśli to, że elementy znajdujące się na otwartej przestrzeni są narażone na działanie warunków pogodowych, takich jak deszcz czy śnieg. Przy planowaniu instalacji elektrycznej na zewnątrz domu architekt powinien uwzględnić przewody do tego przeznaczone, które posiadają odpowiednio duży poziom izolacji. Jeżeli umieszczasz światło w posadzce – na przykład na podjeździe, lampa musi być bardzo wytrzymała, aby przetrwać nacisk samochodu.

Projektowanie domów Szczecin