Urządzamy dom energooszczędny

Data dodania: 14.07.2016


Obecnie mamy do czynienia z ogromną popularnością projektów domów nowoczesnych. Proste bryły i eleganckie wykończenia z roku na rok tworzą coraz bardziej rozwinięty krajobraz urbanistyczny w naszym kraju. Ale nowoczesny charakter takich budynków nie kończy się na ich efektownym wyglądzie. Bardzo istotną rolę odgrywa tu także przemyślane urządzenie wnętrza domu. O czym pamiętać planując wykończenie domu, aby był on jak najbardziej energooszczędny?

Ciepłe okna i drzwi

Na etapie wykończenia do stanu surowego zamkniętego warto zainteresować się tym, jakie okna i drzwi zostaną zamontowane w domu. Dlaczego ich wybór jest tak ważny? Przede wszystkim słabej jakości okna lub drzwi mogą dość szybko stawać się nieszczelne, co doprowadzi do dużych strat energii cieplnej. Wybierając dom od dewelopera (na przykład tlsdeveloper.pl) warto sprawdzić jaki standard jest stosowany w konkretnych budynkach. Jeżeli chcemy zauważyć oszczędności na rachunkach za ogrzewanie najlepiej szukać okien o odpowiednim stopniu izolacji termicznej. Wskaźnik ten jest oznaczany jako współczynnik przenikania ciepła – optymalny wybór to okna o współczynniku poniżej1,8 W/m2K.

Oświetlenie naturalne i sztuczne

Przemyślany system oświetlenia sztucznego i dostęp do światła naturalnego to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów, które mogą wpływać na energooszczędność domu. Zadanie będzie ułatwione, jeżeli projekt domu zawiera na przykład duże przeszklone powierzchnie – jak pokazują realizacje TLS Developer, takie rozwiązanie nie tylko wpisuje się w estetykę stylu nowoczesnego, ale także pozwala na wykorzystanie energii cieplnej emitowanej przez słońce. Wnętrza, które są odpowiednio doświetlone dzięki naturalnemu światłu nie tylko zapewnią mniejsze zużycie na poziomie ogrzewania, ale także dużo niższe zapotrzebowanie na korzystanie ze sztucznych źródeł światła.

Wyposażenie domu

Cały trud związany z pracą nad domem energooszczędnym pójdzie jednak na marne, jeżeli nie zadbamy także o odpowiednie wyposażenie. Przy wyborze urządzeń elektronicznych i sprzętu AGD warto szukać modeli, które wyróżniają się wysoką klasą energetyczną. Takie inwestycje dość szybko się zwracają, ponieważ w trakcie eksploatacji oszczędność wynikająca z zakupu urządzenia energooszczędnego może sięgać od 30 do nawet 50%.

Standardem staje się też korzystanie z systemów inteligentnego zarządzania. W zależności od wybranego rodzaju, taka automatyka domowa pozwala na zintegrowanie wielu instalacji i sprzętów, a dzięki odpowiedniej konfiguracji i optymalizacji funkcjonowania można . O możliwość uwzględnienia systemów inteligentnych w domu można zapytać dewelopera na etapie projektowania domu. Wtedy można zdecydować się na systemy przewodowe – jeżeli mamy do czynienia z niemal ukończonym wnętrzem, wtedy lepiej pomyśleć o systemie bezprzewodowym, który nie będzie wymagał ingerencji w stan budynku.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl