Co musisz wiedzieć wybierając okna do domu

Data dodania: 30.05.2016


Okna są niezwykle ważne w każdym budynku. To dzięki nim do wnętrza domu dostają się promienie słoneczne, które oświetlają przestrzeń, pozwalają nam wyglądać na zewnątrz i wpuszczać do środka świeże powietrze. Okna powinny być nie tylko trwałe, solidne, ale również estetyczne. Ale to nie wszystko, co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu.

O tym, gdzie i jak będą rozmieszczone okna powinien zadbać architekt już w momencie projektowania domu. To ułatwi inwestorowi lub deweloperowi wybór optymalnych okien, które zapewnią komfort termiczny, będą wpływać na energooszczędność domu i odpowiednie przenikanie światła do wewnątrz. Dość popularne w ostatnich latach stało się stosowanie dużych okien, które często zajmują sporą powierzchnię ściany, niemal od podłogi po sufit. Co ciekawe, takie rozwiązanie może wpływać na energooszczędność domu. Zakładając, że okna będą szczelne, przedostające się przez nie słońce będzie nagrzewać wnętrze domu, co wpłynie na mniejsze zużycie energii. Montaż okien następuje na etapie zamykania stanu surowego zamkniętego w budowie domu, a wybór odpowiedniego rodzaju zaoszczędzi właścicielowi kłopotu związanego z wymianą i uszczelnianiem okien po kilku latach mieszkania.

Na jakich parametrach warto się skupić wybierając okna? W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych istotne jest, aby wybrać okna, które będą miały wysoką klasę przeciwwłamaniową. W tej kwestii przyjęto klasyfikację WK w skali od 1 do 6, gdzie najwyższa klasa oznacza największy stopień ochrony przed włamaniem. Nie bez znaczenia jest także serce okna, czyli szyba. Tutaj można wybierać w klasach od P1 do P8, ale przy budowie domu wykorzystuje się najczęściej szyby o profilu P1 lub P2. Natomiast na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie wpłynie przede wszystkim wybór okna o odpowiednim stopniu izolacji termicznej, oznaczanym także jako współczynnik przenikania ciepła. Warto szukać okien o współczynniku niższym niż 1,8 W/m2K.  

Ale okna mogą być także ciekawym elementem wystroju wnętrza. Inwestor może między innymi zdecydować się na okno w oryginalnym kształcie, nietypowym kolorze czy z niebanalną klamką. W tej kwestii warto rozmawiać z deweloperem, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że jeśli zależy nam na przykład na okrągłym oknie, powinno być to odnotowane jeszcze przed budową domu, na etapie projektowym.


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl